Циљеви изучавања предмета Макроекономска анализа су:

  1. Упознавање са најважнијим макроекономским моделима и теоријским концептима у макроекономији (конкурентским макроекономским истраживачким програмима). Ова тумачења ће омогућити студентима да разумеју поступак конструисања модела, као и разлике у претпоставкама и закључцима између два конкурентска приступа у макроекономији – класичном и кејнзијанском, са циљем да самостално примене ова знања у анализи макроекономских феномена. 
  2. Припремање студената да разумеју и анализирају макроекономску динамику и постизање равнотеже (појединачне и симултане) на тржиштима добара, новца, рада, као и девизном тржишту.
  3. Оспособљавање студената да критички анализирају значај и улогу монетарне и фискалне политике и њихов утицај на макроекономске резултате – стопу инфлације и незапослености, превазилажење економских рецесија и обезбеђење стабилног економског раста.
  4. Оспобљавање студената да анализирају, евалуирају и предложе мере економске политике у зависности од различитих монетарних режима, институционланих оквира функционисања централне банке и вођења фискалне политике, као и фактора политичке макроекономије (могуће политичке злоупотребе економске политике).
  5. Подстицање и усмеравање студената на критичко размишљање и истраживање макроекономских феномена у оквирима развијених макроекономских концепата, уз јасно разликовање у њиховим претпоставкама, ограничењима и дометима.